Doğru Bir Espresso Nasıl Yaparım?

detaylarCafelerimizde bar bölümünde hazırladığımız içeceklerin birçoğu espresso kullanılarak yapılır. Espressomuz ve diğer içeceklerimizin doğru olması için kahvemizin kusursuz ve standartlara uygun olması lazım.
Öncelikle kusursuz bir espressonun, kullandığımız ürünler ve makinaların kalitesi sayesinde çok daha iyi olacağını bilmemiz lazım.
Bu, öğütücüden (grinder) başlar, tamper ile devamı gelir en son espresso makinası ile sonlanır.
kahve değirmeni
Grinderınız ne kadar üst segment olursa, öğütülen kahve tanelerinin boyutları birbiri ile aynı olacak ve espressonuz akarken bazen hızlanıp seyrekleşmeyecek. Sonrasında sıkıştırma işlemi, yani porta filtremize (kaşığımıza) aldığımız kahveyi templeme (sıkıştırma) işlemi. Bu işlemi de metal tamper kullanmanızı öneririm. Pilastik temper kullanmamakta fayda var. Çünkü demir ile daha sağlıklı sonuçlar alınıyor.
Tamperimiz ile kahvemize uygulayacağımız onbeş kilogram baskı ile templedikten sonra kahve makinamızın grup süzgeçlerini temizlemek için flaşlama dediğimiz işlem, yani suyu boşa akıtmamız lazım. 1-2 saniye kadar. Sonra porta filtremizi makinamıza yerleştirip iyice sıkıştırıyoruz. Ve hemen makinanın düğmesine basarak işlemi başlatıyoruz. Ve kahve makinası p bar basınçla kahveye sıcak su basacak. Bu zaman zarfında aynı anda kronometremizinde düğmesine basıyoruz. Standart bir espresso yapabilmemiz için süre önemli. 24 ila 30 saniye arasında 30-32 ml espresso almamız lazım. Eğer bu şartlara uyuyorsa o zaman espressomuz doğru bir espressodur.
espresso makinesi
Lakin yürmidört saniyeden önce akmışsa otuz ml espressomuz, doğru demlenmedi demektir. Yavan bir tat alırız. otuz saniyeden daha sonra olmuşsa bu kez acı bir tat alırız. Bunların çeşitli sebepleri vardır.
Yirmidört saniyeden erken dolduysa
• Sıkıştırma işlemini olması gerektiği gibi yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basınç değeri yüksektir.
• Ya da öğütücümüz kalın öğütüyordur.

Otuz saniyeden sonra dolduysa
• Sıkıştırma işlemini standart yapamadık demektir.
• Kahve makinamızın basıncı düşüktür.
• Ya da öğütücümüz ince öğütüyordur.
Hataları Düzeltme
İlk başta kahve makinamızın 9 bar basınç uyguladığından emin olun. Şayet 9 bar basınçtan düşük veya yüksek basınç uyguluyorsa, servisten destek isteyin. Basınçtan emin olduktan sonra doğru templeme çok önemli. Onbeş kilo basınç uygulayacak şekilde kolonuzu eğitin. Bundan da emin olduktan sonra grinder kontrolü yaparak kusursuz akışı gerçekleştirebilirsiniz.
Şayet öğütücü kahveyi kalın öğütüyorsa, inceltip bütün işlemleri baştan kronometre ile tekrar yapın. Doğru ayarı yakalayana kadar. Öğütücü markasına ve çeşidine göre ayar yerleri daha fazla değişiklik gösterir.
Şayet öğütücünüz ince öğütüyorsa da ayar yerinden düzeltin. Bu işlemleri denemekten korkmayın bir barista’nın bilmesi gereken konuların en başında gelir. Çünkü kahve değişikliği olsun ortam şartları olsun öğütücü ayarını sık sık ayarlamak gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *